Moji partneři

logo-Ashaway
logo-rsl

Co je badminton a pravidla badmintonu

Badminton je raketový sport, který se na závodní úrovni hraje výhradně v halách. Badmintonový kurt či dvorec je obdélník v polovině rozdělený sítí sahající do výšky 155 cm. Obdélník má rozměry 13,40m x 6,1m.

-

Před začátkem každého zápasu se losuje o podání. V pravidlech není přesně uvedeno, jakým způsobem, ale většinou se hodí míček do sítě a volbu má ten, na kterého ukazuje špička míče po jeho dopadu. Kdo los vyhraje, může si vybrat, jestli chce první podání, nebo jestli chce přijímat nebo si může vybrat, na jaké straně kurtu chce hrát. Při dalších setech začíná podávat ten, kdo předchozí set vyhrál. Strany se po prvním setu a ve třetím při dosažení 11-ti bodů mění.

Každý zápas se hraje na dva vítězné sety do 21-ti bodů. Ze stavu 20:20 se hraje do té doby, dokud stav není s rozdílem dvou bodů (např. 20:22, 25:27). Pokud je stav zápasu 29:29, vyhrává strana, která dosáhla 30-ti bodů. Vítěz prvního setu má právo v druhém setu na první podání.

Míčků jsou dva základní druhy: plastový a péřový. Péřový je typický pro závodní badminton, skládá se z 16-ti husích per a korkové hlavičky. Velmi citlivě reprodukují úroveň hráče a jeho techniku hry. Sebemenší poškození jejich per ovlivňuje jejich kvalitu a vlastnosti. Na výrobu jednoho míčku jsou potřeba letky ze tří až čtyř hus. Plastový míček je napodobenina péřového. Je vyroben z umělého materiálu - nylonu. V porovnání s péřovým vydrží mnohem déle, ovšem jeho letové vlastnosti nejsou zdaleka tak dobré.

-

Cílem hry je umístit míč přes síť do pole tak, aby jej soupeř nezasáhl (nebo se dotkl soupeře či jeho oděvu). Chybou tedy je, pokud míč spadne do sítě, nebo mimo pole soupeře. Míč, který dopadne na čáru, se hodnotí jako dobrý. Situace, kdy se míček dotkne sítě, takzvané „prasátko“ , je v badmintonu povoleno i při podání.

Disciplíny: Dvouhra žen, dvouhra mužů, čtyřhra žen, čtyřhra mužů a také smíšená čtyřhra. Badminton je jeden z mála olympijských sportů, kde proti sobě hrají muži a ženy.

Badminton je nejrychlejším sportem, při kterém se používá raketa. Hráč musí mít postřeh a výbornou kondici.